AİLE DANIŞMANLIĞI
AİLE DANIŞMANLIĞI

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik çalışmaları içerisinde önemli bir alan olan Özel Eğitimde Aile Danışmanlığı Hizmetleri eğitsel sürecimizin önemli bir parçasıdır. Özel gereksinimli öğrencimizin, okulda geçirdiği sınırlı sürenin dışında vaktinin büyük bir kısmını ailesi ile geçirmektedir. Burada ailenin gerçekleştireceği müdahaleler ve çocuğun rehabilitasyon dışındaki gelişimsel yönelimleri oldukça kritiktir. 

Gelişim süreci ne yönde olursa olsun tüm çocukların eğitiminde aile ve öğretmen işbirliği oldukça önemlidir. Söz konusu özel gereksinimli çocuklar olduğunda ise yapılan uygulamaların kalıcılığı, işlevselliği ve sosyal hayata adapte edilebilir olması açısından mutlak gördüğümüz bu işbirliği daha da önem kazanmaktadır.

 

Bunların yanında özel gereksinimli bireylerin bakımını üstlenen ebeveynleri için psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri oldukça önemli bir hal almaktadır. Bu aşamada velimizin bireysel psikolojik danışma hizmetlerine erişimi, bu durumlarla başa çıkabilmeleri, hakları ve sorumlulukları gibi hususlarda paydaş, empatik ve katılımcı destek hizmetleri sunulmaktadır.